Видавництво Старого Лева

Відоме у Львові «Видавництво Старого Лева» відкрило книгарню-кав’ярню в Одесі. Розташувався цей заклад на вул. Катерининський 2. Цінова політика досить помірна: книжка коштує від 60 до 200 грн. Презентувала новий заклад засновниця видавництва Мар'яна Савка, яку ми розпитали про її літературні смаки та історію її справи.


 

Скільки магазинів в Україні зараз і як ви починали?

 

Монобрендових книгарен-кав’ярен в Україні чотири, в Одесі ― це четвертий. Є у Львові, в Києві, в Дніпрі. Ще є книгарні-шоуруми.

 

Першi книжки вийшли в 2002-му роцi, коли не було ніякого офісу. Офіс був в нашій квартирі. Бізнес ми починали з моїм чоловіком ― з Юрком Чопиком ― це було просто маленьке видавництво сімейного плану. Перші книжки були рiзнi. Там була і поезiя, була книжка «Малятам і батькам», з якої, власне, все й розпочалося. Спочатку ми вирiшили, що ми видаємо дитячi книжки. Що це буде дуже класно ― працювати з ілюстраторами. Ми вкладали в це дуже багато своїх емоцiй. Але все це було дуже складно. Це був проект фактично без копійки ― без жодного ресурсу. Поступово, стягуючи якicь заробiтки на цi книжки, ми почали розвивати свою лiнiєчку. Було дуже складно працювати з книгарнями. А уявити собi, що через п’ятнадцять рокiв в нас з’являться такi книгарнi, з такою кiлькiстю наших книжок… Я згадала наші першi п’ять книжок; я гадала: отак ще 10 наступного року… Ну, це вже буде непогано. Потім 25 книжок… Зараз (з початку року) ми видали вже 62 книжки. Минулого року ― 135. Це великий формат. Зараз в нас працює 80 людей.

 

В якийсь життєвий момент ми розiйшлися з моїм партнером ― моїм чоловіком. В 2010 роцi ми почали спiвпрацю з компанiєю «!ФЕСТ». Був момент, коли переживали одну з економiчних криз, i у нас був серьозний застiй. Просто нiчого не рухалось. В Одесi, до речі, «!ФЕСТ» представлений «Майстернею шоколаду» на Дерибасiвськiй. Вони в однакових iнвесторських стосунках ― як і з нами. Вiдбувся перехiд на зовсiм iншi рейки, на новий стиль роботи. Ми почали думати, як налагоджувати роботу видавництва iншого маштабу, ми почали набирати людей. I в 2013 роцi до нас прийшов Микола Шийко, наш директор ― мiй чоловiк i батько мого сину. З ним ми почали проект унiверсального видавництва, набрали дуже класну команду людей. Ми працюємо зі всiєю родиною ― ми, власне, видавництво такого ciмейного формату.

 

Я дотримуюся такого переконання, що коли створюєш свiй бiзнес, якусь свою справу, це має бути така територія щастя. І ти повинен відчувати себе там комфортно ― разом з працiвниками, щоб i вони мали радiсть там працювати. Все-таки, ми дуже багато часу проводимо на роботi.

 

 

Що ви рекомендуєте з новинок? 

 

 

Одна з книг, яку я дуже рекомендую, «То є Львiв». Костя Москалець там, наприклад, розповiдає про квартиру, яку вiн знiмав у Львовi, наповнену мишами, де вiн написав пicню «Вона» ― «а вона, а вона сидiтиме cумна…». Є iсторія «Пікардійскої терції». Є iсторія Ольги Герасим’юк. Є iсторія Оксани Забужко про її матір, котра познайомилась з її батьком на сходах Львівського університету, але це було навіть не знайомство, а така миттєва зустрiч ― вiн її дуже запам’ятав ― цю дiвчину. А потiм вiн її впiзнав через багато рокiв, і коли він вже пройшов ув’язнення, він повернувся і вони вже познайомилися знову. То ж Львiв, я думаю, як i Одеса, єднає багато сердець и багато людей.

 

 

Що буде презентовано на VІІІ Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал»?

 

У нас є книжки, якi тiльки будуть презентовані на Арсеналі. Буде особисто автор Миленка Ергавіч ― ось ця книжка, яка буквально кілька днів як приїхала с друкарні ― «Іншала, Мадонна, Іншала». Переклала її з боснійськоi Катерина Калитка. Дуже класна наша авторка, яка, до речі, взяла нещодавно всі можливi премії: «ВВС» i «премiю Конрада». Вона написала власну книжку ― «Земля Загублених». Буде презентовано також «Бiлий попiл» Iлларiона Павлюка ― несподіванний детектив у стилi нуар ― з того самого iсторичного перiоду, що i Гоголь. Це, насправді, історія про Гоголеву панночку. Вона дуже класно написана. Iлларіон для мене ― це такий несподіванний невідомий мені раніше письменник. I дуже несподiванний жанр ― таке захоплююче чтиво. Він телевізійний продюсер, журналіст. Журналісти пишуть непогану прозу, до речі. Як і Андрій Цаплієнко ― його книжка ось-ось вийде з друку. Це роман-антиутопія «Стiна» ― про те, що було б десь через 60 років в такому стані, як зараз, коли триває війна на сході. І якщо б Україна, не оголошуючи перемоги, вiдгородила б себе вiд усього цього дикого поля, а це дике поле стало диким через те, що вони між собою стільки воювали, що знищили все, що можно було знищити. Цивілизація і дике поле ― два вороги, а головний герой книги народжений в Росiї. Дивовижнi перепетiї ― кiношний такий роман. Там є і любов, і зрада ― дуже багато екшену. На Мистецькому арсеналі буде цікава програма, хто приїде, не прогадає. Це все буде там ― бiльше 60-ти книжок з початку року. До нас також приїзджає Скреттінґ Ґюдрун з книжкою «Антон та інші нещастя». Ну і багато інших українських авторів, буде дуже багато цікавих форматів розмов.

 

 

 

Що найчастіше купують в магазині?

 

Подарункові книжки про Енді Уорхола і Далі, дуже багато людей чекали на «Ван Гога». «Франческа» та «Террі Пратчетт» дуже популярні. Петра Кралюка «Таємний агент Микола Гоголь» ― розкупили, його зараз немає.

 

Серед новинок зараз вийшла класна книжка Оксани Луцишиної «Вірші Феліцити». Наші книжки більше тяжіють до художньої літератури, до такого читабельного нон-фікшену, у нас майже не має таких академічних книжок.

 

 

З якими одеситами ви співпрацюєте?

 

Ми видаємо Бориса Херсонського, Володимира Рутківського, Любов Купцову ― дитячу авторку.

 

 

Які ваші улюблені автори?

 

Шарлотта Бронте, Достоєвський, Ернест Гемінґвей, Ремарк і Гессе. А з тих, які вже в нас видаються ― мені дуже подобається Ісігуро Кадзуо. Дуже люблю також Анну Гавальду. Якби я хотіла бути на когось схожа, то я би хотіла бути схожа на Анну Гавальду. Також Елізабет Гілберт «Природа всіх речей» ― дуже добрий роман, круто виписаний. Це історія життя однієї цікавої жінки, яка народилась в незвичній сім’ї, і яка сама придумала теорію Дарвіна, сама дійшла до цього, про її карколомне життя з пригодами… Серед українців ― Андрухович, новий роман Павлюка.