В Одесі відкриється виставка про мистецьке та історичне осмислення масового насильства ХХ століття «(НЕ)ОЗНАЧЕНІ»:

З 9 листопада по 16 грудня 2018 р. у Одесі триватиме виставка «(не)означені», яка поєднує рефлексії художника Нікіти Кадана та дослідників щодо тем, пов'язаних зі злочинами нацизму та сталінізму, етнічними чистками та іншими актами насильства в 30-40- роках ХХ століття. Виставку організовують Музей сучасного мистецтва Одеси та Центр міської історії (Львів).


 

Спадками ХХ століття серед іншого є незліченні та неозначені могили і мільйони вбитих. Їхні імена часто невідомі. А якщо відомі, то насамперед у родинних переказах.  Безіменні у числах, вони стають символами та об’єктами пам'ятей, політик та досліджень. Водночас теми пов’язані з масовим насильством, все ще є мало осмисленими, особливо локально. Їх й надалі використовують та підпорядковують вузьким ідеологічним рамкам та політичним цілям. Виставка «(не)означені» покликана дати імпульс ширшим рефлексіям та осмисленню травматичних і все ще не проговорених тем про наше минуле.

В Одесі відкриється виставка про мистецьке та історичне осмислення масового насильства ХХ століття «(НЕ)ОЗНАЧЕНІ»: - изображение №1

 

Основою виставки є роботи Нікіти Кадана, які складаються з трьох серій: «Національний ландшафт», «Гілка,» «Погром,» та роботи «Селянин». Через мистецьке опрацювання фотографій жертв найстрашніших масових злочинів та насилля ХХ століття, в тому львівського погрому та етнічних чисток на Волині, Нікіта звертається до теми насилля і ставить питання про небезпеки заідеологізування і маніпулювання, витіснення «незручної історії« та наслідків «конкуренцій пам’ятей».

В Одесі відкриється виставка про мистецьке та історичне осмислення масового насильства ХХ століття «(НЕ)ОЗНАЧЕНІ»: - изображение №2

 

Особливістю виставки є залучення дослідників, насамперед істориків, але теж представників таких дисциплін як філософія, антропологія, література, візуальні студії. Це автори та авторки з України, США, Польщі, Великобританії, Німеччини, які працюють з джерельними матеріалами та беруть участь у сучасних дискусіях на ці теми.

 

Спеціальна виставкова програма включатиме лекції, дискусії, авторські тури та покази фільмів. Партнер програми – Hubs of History, модератор – Оксана Довгополова.

 

Проект «(не)означені» розпочався у 2017 році виставкою та публічною програмою у Центрі міської історії у Львові. У 2016 році вибрані роботи експонувалися на виставці «Кістки перемішалися»  у Галереї Арсенал (Білосток, Польща).

 

В Одесі відкриється виставка про мистецьке та історичне осмислення масового насильства ХХ століття «(НЕ)ОЗНАЧЕНІ»: - изображение №3
В Одесі відкриється виставка про мистецьке та історичне осмислення масового насильства ХХ століття «(НЕ)ОЗНАЧЕНІ»: - изображение №4

 

Нікіта Каданхудожник; народився у Києві у 1982 році. У 2007 закінчив Національну Академію Образотворчого Мистецтва і Архітектури, де навчався на відділенні живопису у майстерні монументального мистецтва під керівництвом професора М. А. Стороженко. Автор скульптур та інсталяцій, живописних та графічних робіт. Член групи художників Р.Е.П. та кураторського й активістського об'єднання Худрада.

Подписывайтесь на наш канал в Telegram.