Полонені одеські моряки зустрічатимуть Новий рік у російському СІЗО

Минув місяць з моменту захоплення росіянами українських моряків. Зараз 21 з 24 військових перебувають у СІЗО Ліфортово в одиночних камерах, а троє поранених знаходяться під конвоєм у лікарні «Матроська тиша» у Москві. Туди їх відправив районний суд Сімферополя, нібито за незаконний перетин акваторії РФ. Журналіст «Лоції» поспілкувався з батьком одного з військовополонених Віктором Сорокою, щоб дізнатися, у якому стані хлопці і чи виходили вони на зв'язок з  рідними. 
 


25 листопада в районі Керченської протоки російські військові захопили українські військові катери «Бердянськ», «Нікополь» та буксир «Яни Капу», які здійснювали морський перехід з порту Одеса в порт Маріуполь –  з Чорного в Азовське море. Росіяни без усіляких пояснень почали обстрілювати наші судна. В результаті 24 моряки були захоплені у полон. Шестеро з них поранені. Троє складні – Андрій Ейдер, Василь Сорока та Андрій Артеменко. «Окупаційний суд» Сімферополя заарештував всіх моряків на два місяці, їх перевезли з Криму в Москву. Україна розцінила захоплення кораблів як акт військової агресії, і у відповідь ввела військовий стан в 10 прикордонних областях до 26 грудня 2018 року.

- Вікторе, коли ви дізналися, що ваш син потрапив у полон? 


- Керівництво зателефонувало буквально за декілька годин до штурму, сказали так і так, вони виконували завдання – мали пройти через Керченську протоку у Маріуполі, але їм перегородили дорогу і вони почали повертатися назад. Буквально через пару годин прочитав в інтернеті, що російські  війська штурмували кораблі і розстріляли «Берянськ». А я знав, що мій син на ньому.

 

- Коли ви дізналися про захоплення кораблів, що ви відчули? 


- Як і всі батьки усіх 24-х моряків, ми дуже переживаємо, молимося, щоб скоріше їх повернути на батьківщину. Саме головне зараз, щоб Україна повернула своїх героїв додому. Моя дружина після одного з інтерв’ю так перехвилювалася, що потрапила у лікарню.

 

Полонені одеські моряки зустрічатимуть Новий рік у російському СІЗО - изображение №1

 

- Ви знаєте, які поранення отримав ваш син, у якому він стані і де зараз знаходиться? 


- Він зараз знаходиться під конвоєм у лікарні «Матроська тиша» у Москві. В одиночній камері. В нього навіть радіо немає і він навіть не знає, який зараз день. Знаю, що в нього важке скалкове поранення лівого плеча з пошкодженням сухожилля і артерії. Рани загоюються, але пальці не працюють, потрібна буде реабілітація.
 

Полонені одеські моряки зустрічатимуть Новий рік у російському СІЗО - изображение №2

 

 

 

 

- Як саме ви підтримуєте зв'язок? 


- Ми передаємо листи одне одному через адвокатів і волонтерів. Вчора отримали від Віті ще одного листа. Він дякує усім за підтримку. Переживає за дружину і сина. Каже, що читає книжки, більше нічого робити у камері він не може.
 

 

 

 

- У Віктора є дворічний син, чи знає він де зараз знаходиться тато?


- Внук Марк, як тільки хтось приходить, одразу біжить до дверей і кричить «Тато». Ходить с телефоном завжди, фотографію усім показує. Дуже сумує за ним. Дружина Ірина тримається.
 

Полонені одеські моряки зустрічатимуть Новий рік у російському СІЗО - изображение №3

 

- Ще до закінчення дії воєнного стану Верховна Рада пішла на канікули, на вашу  думку, чи правильно вчинили депутати, коли в країні таке незрозуміле становище? 


- Моя думка і позиція моя є така, що наш політикум веде антидержавну політику. Тому що, коли об’явлений воєнний стан і усі мають знаходитися ближче до своїх місць, щоб вчасно зреагувати, вони йдуть на канікули. Показуючи, що плювали вони на цю державу і на хлопців, які зараз знаходяться у полоні.
 

Полонені одеські моряки зустрічатимуть Новий рік у російському СІЗО - изображение №4

- Скоро Новий рік, з ким би ви хотіли його зустріти? 


- Найкраще моє бажання, щоб усі діти, чоловіки повернулися додому. Я думаю, це бажання однакове для родичів полонених. Ми втратили почуття часу. Немає святкового настрою ні в кого.

Полонені одеські моряки зустрічатимуть Новий рік у російському СІЗО - изображение №5

Василю Сороці 27 років. Він закінчив Харківську Юридичну Академію. С початком війни на сході Василь мобілізувався до лав Служби Безпеки України та почав нести службу у воєнно-морському флоті України. Родина моряка нині проживає у Балті, що на Одещині. 


На його повернення з полону чекають мати з татом, дружина та маленький син. 

 

Подписывайтесь на наш канал в Telegram